רפואה מונעת

חיסונים

עבור גברים המקיימים יחסי מין עם גברים ישנם חיסונים רלוונטיים שיש לברר עם רופא.ת המשפחה שאכן מחוסנים אליהם.
זכרו, לעתים חשוב להגיע לרופא.ה המשפחה מוכנים מראש עם שאלות לגבי רשימת החיסונים הדרושים ואף להעזר בפנקס החיסונים אשר הכנו עבורכם, לעבור ולוודא כי ברשותכם כל החיסונים הדרושים. בנוסף לאנשים החיים עם HIV מומלצים חיסונים נוספים כמו חיסון לדלקת ריאות, חיסון לדלקת קרום המוח ולוודא חסינות לחצבת (MMR). בנוסף תמיד מומלץ לכל האוכלוסיה להתחסן לשפעת עונתית אחת לשנה ובימים אלה כנראה גם לוודא שאין צורך בחיסוני קורונה נוספים על פי הנחיות משרד הבריאות.

חיסון לפפילומה (גרדסיל 9)

וירוס הפפילומה עובר בעיקר במגע מיני (מגע הדוק ולאו דווקא יחסי מין מלאים) ושימוש באמצעי הגנה כמו קונדום אינו מספק הגנה מלאה מפני הדבקה. לווירוס למעלה מ- 100 זנים ידועים, אך ישנם זנים ספציפיים, מסוכנים העלולים לגרום לממאירות באזור פי הטבעת, הפין וחלל הפה. החיסון מגן בצורה אפקטיבית למדי מפני הזנים המסוכנים יותר, והוא נמצא עד גיל 26 (כולל) בסל הבריאות עבור גברים ונשים. מומלץ ורשום כיום עבור גברים המקיימים יחסי מין עם גברים עד גיל 45. החיסון ניתן ב-3 מנות על פני חצי שנה וניתן פעם אחת בחיים בלבד ללא צורך במנות נוספות. בין הגילאים 27-45 הוא ניתן במחיר מופחת לכאלה שיש להם ביטוחים משלימים במסגרת קופת החולים.

חיסון לצהבת B

צהבת B היא מחלה וירלית המועברת, בין היתר, ע”י מגע מיני לא מוגן ועלולה לגרום למחלה כרונית משמעותית הכוללת גם פגיעה בכבד. חשוב לכל גבר המקיים יחסי מין עם גברים להיות מחוסן מפני צהבת B. החיסון נעשה ב-3 שלבים על פני חצי שנה ואפקטיבי לפחות ל-20 שנה. החל משנת 1993 החלו לחסן את כל אלה שנולדו במדינת ישראל בחיסון זה כחלק משגרת החיסונים. ניתן לעשות בעת הצורך בדיקת נוגדנים אשר תבדוק נוכחות נוגדנים וחסינות לוירוס.

חיסון לצהבת A

צהבת A הינה מחלה ויראלית המועברת באמצעות רימינג (מגע בין פי הטבעת ללוע) או באמצעות אוכל ומים. בשנת 2016, סביב אירועי הגאווה במדינת ישראל, נרשמה עלייה במספר המקרים אשר כללה אף מספר אשפוזים. מדובר במחלה העלולה במצבים מסוימים לסכן חיים, ולגרום לפגיעה חריפה בכבד. החיסון לצהבת A ניתן ב-2 מנות על פני חצי שנה ופעיל ל-30 שנה לפחות. ילידי ישראל מ-1998 והלאה חוסנו בחיסון זה כחלק משגרת החיסונים. ישנה אפשרות לבדיקת דם לזיהוי נוגדנים עבור מטופל שסטטוסו אינו ידוע ובהתאם לחסן על פי הצורך.

זכרו, לעתים חשוב להגיע לרופא.ה המשפחה מוכנים מראש עם שאלות לגבי רשימת החיסונים הדרושים ואף להיעזר בפנקס החיסונים אשר הכנו עבורכם. יש לעבור ולוודא כי ברשותכם כל החיסונים הדרושים. בנוסף לאנשים החיים עם HIV מומלצים חיסונים נוספים כמו חיסון לדלקת ריאות, חיסון לדלקת קרום המוח ולוודא חסינות לחצבת (MMR). בנוסף תמיד מומלץ לכל האוכלוסייה להתחסן לשפעת עונתית אחת לשנה ובימים אלה כנראה גם לוודא שאין צורך בחיסוני קורונה נוספים על פי הנחיות משרד הבריאות.

Scroll to Top