סמים פסיכדליים – מה אתן יודעות?

כשד"ר הופמן גילה בשנת 1938 את האפקט של סם ההזיה הסינטטי LSD ואף נחשף אליו בעצמו ב-1944, הוא כנראה לא ידע כמה זה יהפוך להיות אחד הסמים הנפוצים ביותר לשימוש עשרות שנים אחרי.

הסם שסונטז מפטריה שנקראת "ארגוט" שימש לאחר מכן לטקסים רוחניים, כסם הרדמה וכתוספת טיפולית לפסיכואנליזה. רק בשנות ה-60 עלתה קרנו של הסם כסם בשימוש לצרכי הנאה בלבד. בשנת 1966 LSD הפך להיות סם שאינו חוקי בארה"ב לאור שימוש רב ובלתי מבוקר.

השימוש ב LSD או בשמו הנוסף ACID וכן בפטריות המכילות psilocybin נפוץ מאוד במסיבות טבע , בשימוש של חברים בחוף הים ובמקומות מסוימים בעולם גם כסם מסיבות לכל דבר.המינון הנפוץ של LSD הוא בין 100-200 מק"ג והשפעות מתחילה 30-60 דקות לאחר הנטילה ויכול להמשך עד 12 שעות. הוא מגיע בצורה של כדורים, דפי ג'לטין מרובעים קטנים או בנוזל. במקרה של פטריות, ישנן פטריות שונות המכילות פסילוסיבין עם מאפיינים מעט שונים והשפעתם כ 6-8 שעות.

האפקט של הסמים הללו הוא בעיקר אפקט של שינויי תודעה ותחושה הנובע בד"כ מהשפעה על מנגנון סרוטונין אך בצורה שונה מסמים אחרים המוכרים לנו כמו MDMA. הסם גורם להזיות הכוללות שמיעה וראיה של דברים הנדמים כאמתיים ובנוסף השפעות על מצב רוח וערנות. חשוב לומר כי הנטייה הכללית לומר שפטריות הזיה ו LSD אינם חומרים הגורמים לתלות והתמכרות אך שימושים חוזרים ותדירים גורמים לצורך במינונים גבוהים יותר כדי להגיע לאפקט דומה.

הסכנות בשימוש בחומרים פסיכדליים הינן בראש ובראשונה דווקא פגיעות טראומה כתוצאה מנפילות או תאונות אך מעבר לכך סמי הזיה עלולים לגרום לתופעות המוכרות כ"טריפ רע" אשר גורמות לתחושת פחד עזה, חרדה, פראנויה ואי שקט. במקרים קיצוניים ישנם אפקטים נוספים כמו פסיכוזה (לעיתים באנשים מועדים לכך), חום יתר של הגוף ואינטראקציות עם תרופות קבועות בעיקר פסיכיאטריות.

אז מה החוקים הבסיסיים בשימוש בLSD /אסיד או פטריות הזיה –

• היזהרו מאוד מפטריות שאינכם מכירים או לא השתמשתם בהן בעבר. כל פטריה היא עולם ומלואו והסיכוי להגיע מפטריות מסוימות ל"טריפ רע" גבוה יותר מאחרות.

• יש להימנע משימוש בפסיכדליים כאשר נמצאים בדיכאון או במצב חרדתי בטרם השימוש. המצב הבסיסי בעת תחילת השימוש ישפיע מאוד על הדרך בה ישפיע עליכם השימוש.

• אחד מהדברים הכי חשובים – יש להימנע מפעילויות הדורשות מוטוריקה כמו נהיגה או רכיבה על אופניים. הסם משפיע על כל היכולות המוטוריות והתפישתיות ופגיעות טראומה הן הנפוצות ביותר.

• תמיד להיות בסביבת חברים בזמן השימוש – גם פה ערבות הדדית היא מאוד חשובה. קריטי שיהיה מישהו לידך שיכול לעזור לך במקרה של אפקט לא רצוי בשימוש.

• כמובן שכמו בכל שאר הסמים – תמיד להשתמש במינון מופחת בשימוש ראשון ולהחליט מראש כמה מתכוונים לצרוך ולא לעבור את הכמות.

לסיכום, אחרי שמספר שנים החלטתי לא לדבר יותר מידי על סמי הזיה, לאור העלייה בשימוש גם בקהילה הגאה החלטתי שחשוב להעלות את הנושא ולדעת גם פה ממה צריך להזהר. כמו שאני אומר אנחנו ממליצים לא לעשות כלל – אבל אם החלטתם לעשות תעשו כמו שצריך כדי לא לסיים בבית החולים או גרוע מכך.

Scroll to Top